ویروس توتال، سایتی که فایل‌های مشکوک شما را بررسی می‌کند

سایت virustotal (ویروس توتال) سرویس رایگانی را به شما ارائه می‌دهد که می‌توانید با استفاده از آن از امنیت فایل‌های مشکوک مطمئن شوید و بدانید که آیا این فایل حاوی ویروس، Worm، تروجان و سایر بدافزارها هست یا نه‪

.‬
http://www.virustotal.com

برخی قابلیت های این سایت عبارتند از:
استفاده از چندین آنتی ویروس و نرم‌افزار امنیتی مختلف برای گزارش نتیجه قطعی
به روز رسانی خودکار و بی درنگ برنامه های امنیتی مورد استفاده
گزارش جزئیات مربوط به هر یک از آنتی ویروس ها بصورت مجزا

برای بررسی فایل های مورد نظرتان توسط این سایت، راه های مختلفی پیش رو دارید، شما می‌توانید یکی از راه های زیر را انتخاب کرده و در مواقع ضروری ازامنیت فایل های خود مطمئن شوید:

- برای ارسال مستقیم فایل، می توانید به سایت مراجعه کرده و در صفحه اصلی سایت فایل خود را با زدن کلید Browse جستجو و آپلود نمایید. دقت کنید که اگر قصد دارید فایل محرمانه‌ یا خصوصی را چک کنید، حتما قبل از آپلود، گزینه Send it over SSL را تیک بزنید تا فایل شما بصورت امن آپلود شود.

بیشتر بدانید:
اس اس ال چیست و چرا توجه به آن بسیار مهم است؟

پس از انتخاب فایل و فشردن کلید Send File باید منتظر بمانید تا مراحل آپلود و اسکن تمام شود. زمان لازم برای طی این مراحل، ارتباطی مستقیم به حجم فایل ارسالی شما دارد.

پس از این مرحله با صفحه‌ای شبیه شکل زیر روبرو می‌شوید که لیستی از آنتی ویروس‌هایی که سایت ویروس توتال، فایل شما را با آن اسکن کرده به همراه نسخه برنامه و آخرین آپدیت آن را به شما نشان می‌دهد.

در ادامه‌ی جدول بالا، همانطور که در شکل زیر مشخص است، لیستی از اطلاعات فایل مورد نظر که در اینجا یک فایل تصویری ۵۰ کیلوبایتی بوده، به نمایش در می آید.

 -

راه دوم استفاده از برنامه آپلودی است که خود سایت در اختیار شما قرار می‌دهد. شما می‌توانید این فایل ۱۴۰ کیلوبایتی را از اینجا دریافت و همانطور که در شکل مشخص است با استفاده از آن به راحتی فایل های خود را به ویروس توتال ارسال نمایید. دقت کنید که در این روش با وجود اینکه سرعت ارسال، اسکن و دریافت نتایج مربوطه در سایت بسیار بیشتر از حالت اول است، شما حالت ارسال امن SSL را از دست می‌دهید که برای ارسال فایل های محرمانه پیشنهاد نمی‌شود.

- همچنین می توانید فایل های خود را از طریق ایمیل نیز برای این سایت ارسال نمایید و نتیجه را هم در ایمیل خود مشاهده کنید. برای این کار لازم است ایمیلی به آدرس scan‪@‬virustotal‪.‬com با سابجکت یا موضوع SCAN بفرستید و فایل مربوطه را تا حجم ۲۰ مگابایت به ایمیل الصاق (Attach) نمایید. همچنین می‌توانید ایمیل‌هایی را که حاوی فایل ضمیمه هستند، با همین سابجکت به آدرس مذکور Forward نمایید تا از امن بودن فایل الصاق شده نهایت اطمینان حاصل شود. بعد از گذشت مدت زمانی، با توجه به حجم فایل الصاق شده اطلاعات پردازش و به ایمیل شما ارسال می‌شوند.

در این روش در صورتی که ایمیل شما امن باشد و از https استفاده کند، به صورت خودکار فایل ضمیمه را هم بصورت امن برای سایت ارسال کرده اید. پس پیشنهاد می‌شود از جی‌میل برای ارسال اینگونه ایمیل‌ها استفاده کنید.

بیشتر بدانید:
جی‌میل، HTTPS را بصورت پیش فرض فعال کرد

نکته: توجه کنید این سایت از به روز ترین و قوی ترین آنتی ویروس ها برای بررسی فایل ها استفاده می‌کند و علاوه بر اینکه نتیجه کار خود را به صورت صددرصد ضمانت نمی‌کند، در نهایت در صورت وجود فایل مشکوک، فقط به شما اطلاع می‌دهد. پس باید حتماً برای پاک سازی فایل مورد نظر از ویروسها و فایلهای مخرب، سیستم خود را به یک آنتی ویروس مطمئن مجهز کنید، چرا که نصب آنتی ویروسی قوی و مطمئن بر روی سیستم از ضروریات است.

/ 0 نظر / 8 بازدید